
Slik har du neppe sett Daniel Craig tidligere!
Regissør Luca Guadagnino gjentar suksessoppskriften fra sin forrige film, Challengers, og tar med seg manusforfatter Justin Kuritzkes og komponist Trent Reznor videre i sin nye film, Queer – et samarbeid som nok en gang resulterer i en fengende og ikke minst het film. Queer vises på Kosmorama under programserien «Spesialvisning», og det er dessverre ingen planer om en offisiell lansering på norske kinoer til nå.
Queer er en adaptasjon av boken med samme navn, skrevet av William S. Burroughs, og er inspirert av hans egne livserfaringer. Filmen følger den middelaldrende mannen William Lee (Daniel Craig) på 1950-tallet, som tilbringer tiden sin i Mexico City, hvor han sjekker opp og forfører yngre menn. En dag møter han den unge mannen Eugene Allerton (Drew Starkey), og de utvikler et intenst og komplekst forhold som får Lee til å revurdere sitt syn på livet og seg selv.
Komplisert kjærlighet, seksualitet og kommunikasjon er noen av temaene som utforskes i filmen. Dette gjøres gjennom god dialog, visuelle virkemidler og symboler som tilfører dybde til historien. Dette forsterker opplevelsen og skaper en emosjonell forbindelse som lar publikum leve seg inn i hovedkarakterens indre konflikt, følelser og utvikling. I tillegg gir de visuelle virkemidlene filmen et kreativt preg, noe som gjør den mer engasjerende, særlig siden fortellingen ellers presenteres i en rett frem, kronologisk rekkefølge. Handlingen i Queer er delt opp i tre ulike kapitler, pluss en epilog. Personlig synes jeg det første og det siste kapittelet var de sterkeste, da det andre kapitelet kunne fremstå som litt løsere og mindre konsistent enn de andre, men sammenlagt har filmen en god flyt.
Den store stjernen i filmen er uten tvil Daniel Craig i hovedrollen. Rollen han spiller her står i sterk kontrast til hans tidligere karakterer, som for eksempel James Bond, og han viser at han lett behersker et bredt spekter av roller. Craig tilfører William Lee-karakteren, som på overflaten kan virke ganske usympatisk på grunn av hans konstante jakt på yngre menn, en ømhet som får seeren til å forstå at det ligger noe dypere og mer trist bak handlingene hans.
Sammenlignet med Guadagninos tidligere filmer, som Call Me by Your Name og Challengers, vil Queer mulig falle litt under disse på min liste. Likevel er filmen et sterkt bidrag til hans filmografi og bekrefter hans plass som en av samtidens mest interessante regissører.
"Queer" regissert av Luca Guadagnino. Med: Daniel Craig, Drew Starkey og Jason Schwartzman. Spilletid: 2 timer og 17 minutter. Land: USA. Aldergrense: R